Ciężkie życie szpiega

O szpiegu przeważnie mówi się w kontekście najniebezpieczniejszego profesji na świecie. Niemniej jednak czy jednak zawodu? Bo czy tajne, w większości wypadków nielegalne działania towarzyszące szpiegowaniu – przemyt, inwigilacje i bezustanne okłamywanie środowiska, w którym zyskuje się informacje można porównać do tego, czym zajmuje się lekarz czy taksówkarz? Zawód szpiega z pewnością można zaliczyć do tych nieoficjalnych, ukrytych. Wielcy szpiedzy dla otoczenia byli po prostu funkcjonariuszami policji czy państwowej ochrony. Ich działalność jest prawie całkiem tajna, a oni sami non stop przyjmują odmienne twarze, zakładają maski, udają innych osób…

kamery szpiegowskie

Takie życie i taka praca wydają się szalenie nieproste i wyczerpujące. Możemy się zastanawiać: kto przez całe życie chciałby grać, obsługiwać sprzęt szpiegowski narażać się niebezpiecznym ludziom? A jednakże o działalności wywiadowczej możemy mówić właściwie od początków egzystencji państwowości. Szpiedzy otaczają nas tak de fakto codziennie, jednak ich praca nabiera szczególnego znaczenia w okresach wojen. Udane posunięcia taktyczne, podburzanie przeciwnika, dezorganizacja jego planów, zwycięstwa w bitwach i w efekcie – w całej wojnie – to w ogromnej mierze zasługa zdobytej przez szpiegów wiedzy i działań w jego środowisku.

okulary szpiegowskie

Szpieg musi dbać zwłaszcza o to, żeby nie dać się zdemaskować. W przeciwnym przypadku najprawdopodobniej czeka go wyrok śmierci z rąk wroga. by do tego nie dopuścić, agenci posługują się przeróżnymi metodami. Ucieczka z państwie a dosłownie ciągłe przemieszczanie się pośród granicami państw to najczęściej jedyne możliwe do użycia środki. W takiej sytuacji nieprosto mówić o jakichkolwiek możliwościach normalnego życia „przeciętnego Kowalskiego”. W pewnych przypadkach powrót do ojczystego kraju i rodziny nie jest możliwe nawet poprzez wiele, kilkanaście lat, czasami – nigdy.

Wydaje się, że tak kilka wiemy o szpiegach. No teraz – wydaje się… Nakręcono o nich mnóstwo filmów, ale chyba nie powinniśmy się łudzić, że w przypadku tak zawodu tak tajemniczego, zamaskowanego i pełnego pozorów czegokolwiek możemy być pewni.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s